#boerenprotest Boze boeren betogen op Malieveld Geert Wilders ook aanwezig

#boerenprotest Boze boeren betogen op Malieveld Geert Wilders ook aanwezig

1 oktober 2019 0 Door Indignatie redactie

Ook Geert Wilders is aanwezig bij het protest. Hij spreekt de boeren toe vanaf een tractor.

Gele Hesjes NL on Twitter

Geert Wilders geeft een speech tijdens het #boerenprotest #boeren #boerenactie #agriactie https://t.co/p1PX4xxyDy

Veel politie rond Binnenhof, wel rustig

Rond het Binnenhof in Den Haag is veel politie aanwezig wegens het boerenprotest dat in de hofstad wordt gehouden. Bij de meeste ingangen richting het parlementsgebouw staan extra politiebusjes en speciaal uitgeruste agenten houden de omgeving in de gaten.

Veel wegen naar het gebied rond de gebouwen van de Tweede en Eerste Kamer en het ministerie van Algemene Zaken zijn versperd. Het protest van de boeren wordt gehouden op het Malieveld, een kleine kilometer van het Binnenhof vandaan. De directe omgeving van het Binnenhof was dinsdagochtend nog zeer rustig.

Een grote groep boeren is met honderden tractors naar Den Haag afgereisd. Ze zijn boos over hoe er in de politiek over de agrarische sector wordt gesproken. Een afvaardiging van de Tweede Kamer zal met de boeren in gesprek gaan, en ook landbouwminister Carola Schouten zal naar het protest komen.

Dit is waarom boeren gaan demonstreren

De boerentrots moet terug. Boeren vragen aandacht voor hun positie in de maatschappij, de continue wijzigende regelgeving en het algemeen gebrek aan begrip en respect voor het boerenwerk.

Boeren zijn boos, ontevreden, verontwaardigd maar bovenal: ze voelen zich niet gewaardeerd. Die waardering en trots moeten terug. De kloof tussen boer en burger moet worden verkleind. Er moet balans komen in het maatschappelijk debat, waar veelal NGO’s de boventoon voeren. De stem van de landbouw moet net zo hard klinken als die van dierenactivisten.

Duizenden boeren en trekkers

De actiedag zal draaien om trots. Boeren laten zien dat ze samen kunnen optrekken, voor de toekomst van de sector. De actiebereidheid is groot. Niet alleen onder veehouders, ook akkerbouwers voelen zich aangesproken. Dat een jonge akkerbouwer zich opwerpt als mede-organisator en woordvoerder, zegt veel over het collectieve gevoel van de sector.

Lees ook:  Het is oorlog tussen de boeren en de supermarkten

De organisatie rekent op duizenden boeren en trekkers. Ook thuisblijvers dragen hun steentje bij. Boeren zetten trekkers met spandoeken aan de weg of hijsen de vlag ondersteboven in de mast. Anderen delen dinsdagochtend agrarische producten uit aan burgers of op scholen, om te laten zien waar ze dagelijks voor werken.

Roep om aandacht

De actie is geen doel op zich, het is een middel. Een roep om aandacht. Met succes, nu al. De algemene media pakten het nieuws maandag massaal op, in de regionale kranten zijn portretten van actievoerende boeren te vinden. De agribussiness-bedrijven dragen hun steentje bij met een gezamenlijke advertentie in de grote dagbladen. Het uiteindelijke doel: rust in de sector. Ondernemers willen weten waar ze aan toe zijn, zodat ze kunnen investeren in de toekomst van hun bedrijf.

Onvrede over regelgeving

Premier Rutte heeft het dan ook niet helemaal begrepen. Zijn uitspraak, “Ik heb niet de indruk dat de actie nu direct op het kabinetsbeleid is gericht, maar meer op de positie die boeren hebben in de maatschappij”, zorgt bij boeren voor nog meer verontwaardiging. Het gaat namelijk wel degelijk over beleid, maar niet alleen over dat van Rutte-3. Ook regelgeving onder Schoutens voorgangers is onderdeel van de massale onvrede. Actievoerende melkveehouders noemen steevast al het ‘fosfaatgedoe’ als een van de redenen om naar Den Haag te gaan. Geen beleid van het huidige kabinet, wel een maatregelenpakket wat boeren tot op de dag van vandaag pijn doet.

Vertrouwen in beterschap in de beleidsvoering is er niet, de stikstofproblematiek is het volgende hete hangijzer waarbij krimp van de veestapel dreigt. Die krimp is een absolute no-go. Net als de rekenmodellen, die voor de boeren onnavolgbaar zijn of de introductie van regels die elkaar tegenspreken.

Abonneer u nu op onze gratis elektronische nieuwsbrief INDIGNATIE-nieuws klik hier om te registrerenLees ook:  #Boeren LET OP! bewapen U dit kabinet is onbetrouwbaar

Rutte: ik heb begrip voor de zorgen van boeren

Premier Mark Rutte heeft begrip voor de zorg die boeren hebben. Dat zegt hij tijdens zijn wekelijke persconferentie over de voorgenomen acties van dinsdag.
“Ik, en het kabinet zijn ons heel bewust van de belangrijke rol die boeren hebben in het land”, zegt Rutte. Hij noemt de belangrijke positie van boeren voor de voedselketen, voor de economie en voor het landschap. “Zij bepalen de sfeer buiten de steden, op het platteland. Ook bij mensen die zelf geen boer zijn”, zegt Rutte. Hij voegt er ook aan toe dat hij zich beseft dat verschillende sectoren een heel moeilijke tijd achter de rug hebben. “Maar ik heb niet de indrukt dat de actie nu direct op het kabinetsbeleid is gericht, maar meer op de positie die boeren hebben in de maatschappij.”
Reactie op Commissie Remkes
Rutte wilde inhoudelijk nog niet reageren op het rapport van de Commissie Remkes over een oplossing voor de stikstofproblematiek. De premier zegt wel blij te zijn dat de Commissie Remkes zo snel een advies leverde. “Het rapport laat zien dat het een complex probleem is dat niet zomaar even opgelost is.”
Het kabinet wil op korte termijn vooral een oplossing vinden voor projecten die nu stil liggen, maar die op termijn juist zorgen voor een vermindering van stikstofuitstoot. Het kabinet gaat volgende week uitgebreid praten over de plannen en hoopt er begin oktober uit te komen.

Steeds meer steun voor actie

Het aantal uitingen van steun blijft intussen steeds toenemen. Vooral agribusinessbedrijven laten van zich horen. Dit weekend is er een advertentiecampagne #trotsopdeboer in landelijke kranten, gesteund door 31 bedrijven en organisaties.

De online doneeractie om de kosten van de demonstratie zelf te dekken heeft tot vrijdagmiddag € 33.000 opgeleverd. De organisatie zei eerder € 115.000 nodig te hebben voor de hele dag. Maar over die financiën maakt Schuiling zich geen zorgen. “Dat komt goed, we hebben veel steun en toezeggingen op papier.”

Lees ook:  #Boerenprotest is hard nodig

LTO

De LLTB maakte vorige week bekend haar leden te steunen bij de actie, onder andere door vervoer aan te bieden naar Den Haag. “We zijn het zat om vanuit Den Haag en diverse media steeds neergezet te worden als een ‘probleem’ waar een ‘oplossing’ voor moet komen”, zo luidt het. Ook de ZLTO sluit zich aan: “Iedereen die opkomt voor de belangen van boeren en tuinders in Nederland kan rekenen op onze sympathie, mits dit publieksvriendelijk gebeurt.” “Wij ondersteunen onze leden in het protest”. Dat zijn de woorden van Dirk Bruins, voorzitter LTO Noord. LTO Nederland geeft aan de steun aan de actie van haar regiopartijen te delen. “De regionale organisaties hebben de lead, maar ook LTO Nederland staat achter haar leden. Wij zijn één vereniging en spreken uit één en dezelfde mond”, aldus de woordvoerder.

Onlangs heeft veevoerfabrikant ForFarmers zijn hulp aan de organisatie aangeboden en heeft een communicatiebureau ingeschakeld om de actie in goede banen te leiden. Ook concurrent De Heus, Gebroeders Fuite, mechanisatiebedrijf Trioliet en Valleilam zijn partners van de actie. Het bestuur van kaasproducent DOC Kaas ondersteunt haar leden door middel van een tegemoetkoming om met een touringcar naar Den Haag te reizen. “Als bestuur van DOC Kaas begrijpen wij de gevoelens en willen we onze leden daarbij ondersteunen”, aldus voorzitter Arjan Schimmel. Actievoerders kunnen ook op steun rekenen vanuit onderwijs- en onderzoeksinstelling Aeres. Aeres geeft studenten die actie willen voeren daar de ruimte voor.

De belangrijkste standpunten Agractie

Agractie noemt 6 redenen om naar Den Haag te gaan en draagt 5 standpunten uit:
► geen gedwongen krimp van de veestapel
► onafhankelijke metingen van CO2 en stikstof
► toelating gewasbeschermingsmiddelen op basis van feiten
► herziening onwerkbare regels
► duidelijkheid beleid op de lange termijnComments

comments